Październik będzie miesiącem nauki na moim kanale, ponieważ połączyłam siły z dr Joanną Podgórską, aby stworzyć dla Was cztery wyjątkowe materiały popularyzujące wiedzę ze świata zdrowia i nauki. Podcast z Asią spotkał się z ogromnym entuzjazmem z Waszej strony, za co bardzo dziękujemy, bo dzięki tak ciepłemu przyjęciu zdecydowałyśmy się dalej wspólnie działać. Asia to doktor biochemii i specjalista od wszystkiego co łączy neurobiologię, biochemię i dietetykę.
Przez cały miesiąc, co tydzień, w każdy poniedziałek o 7 rano ukaże się wyjątkowy odcinek serii #DOBRZEWJEMY. Poruszymy tematy takie jak: stres i kortyzol, neuroprzekaźniki, choroba Alzheimera oraz sen i rytm dobowy. Mamy nadzieję, że dzięki tej serii zdobędziecie naukową wiedzę, która zmotywuje Was do podjęcia małych kroków ku wprowadzaniu zmian w Waszym życiu, po to by żyło się Wam lepiej i zdrowiej :).
Nasza poprzednia rozmowa:
#1 czy stres jest dobry czy zły? skutki podwyższonego kortyzolu i chronicznego stresu
Zdecydowałyśmy się zacząć od tego tematu, ponieważ dotyczy absolutnie każdego z nas, omówienie go nie jest zbyt skomplikowane i w łatwy sposób będziemy wszyscy mogli zrozumieć procesy zachodzące w naszym organizmie i zacząć działać. Asia opowie nam dzisiaj czym jest stres i do czego służy nam ten mechanizm. Jakie rodzaje stresu wyróżniamy, czym jest chroniczny, czyli przewlekły stres i jak działa na nas podwyższony poziom kortyzolu. Omówimy konsekwencje takiego stanu i damy Was praktyczne i holistyczne wskazówki na to jak sobie z nim radzić.
#2 neuroprzekaźniki, czyli jak działa na nas chemia w mózgu
W tym tygodniu rozmawiamy o neuroprzekaźnikach, czyli mówiąc prościej, o chemii w mózgu i o tym jak wpływa ona na funkcjonowanie naszego organizmu. Omówimy najważniejsze i najbardziej znane neuroprzekaźniki czyli serotoninę, dopaminę, acetylocholinę i gabę. Dowiemy się jak działają, za co są odpowiedzialne, Co dzieje się kiedy jest ich za dużo lub za mało i jak możemy swoim stylem życia wpływać na nie i je regulować.
#3 choroba Alzheimera: czym różni się od demencji i czy można jej zapobiec?
Trzeci odcinek #DOBRZEWJEMY to chyba najbardziej specjalistyczny i poważny ze wszystkich, ponieważ będziemy rozmawiały o chorobie Alzheimera, której poświęcone były studia doktoranckie Asi. Na początek dowiemy się czym różni się Alzheimer od zwykłego zapominania lub demencji starczej. Asia wyróżni dwa typy choroby Alzheimera, dowiemy się jak wygląda leczenie tej choroby i jakie działania opóźniające jej rozwój oraz działania prewencyjne możemy wprowadzać do naszego życia.
#4 sen i rytm dobowy, czyli jak spać i dlaczego warto żyć z cyklem słońca
W ostatnim odcinku #DOBRZEWJEMY rozmawiamy o rytmie dobowym i śnie. Asia wyjaśni czym jest rytm dobowy człowieka, dlaczego powinniśmy dostosować się do cyklu słońca, jeść regularne posiłki i wstawać o tej samej porze. Dowiemy się jakie są skutki deregulacji rytmu i co może ją powodować. Zgłębimy też temat snu i powiemy, dlaczego ma on aż tak duże znaczenie. Poznamy fazy snu oraz to jak gdzie i kiedy należy spać.
Karolina & Asia