PODCAST #94 alergie pokarmowe & dieta roślinna: jak z tym żyć i co gotować?

Czy da się pogodzić alergie pokarmowe z dietą roślinną? Moja dzisiejsza gościni udowadnia, że można nie jeść glutenu, soi, kokosa czy orzechów i nadal gotować pyszne oraz pożywne dania. Żaneta Oh.meal to blogerka kulinarna, specjalistka od alergii pokarmowych i pasjonatka zdrowego gotowania, ziołolecznictwa, a także mama małego alergika.

Żaneta dzieli się z nami swoją historią dorastania w wegetariańskim domu oraz odkrywania kolejnych uczulających ją pokarmów. Dowiecie się jak diagnozować alergie oraz w jaki sposób wprowadzać uczulające produkty z powrotem do naszej diety. Podpowiemy jak znaleźć zamienniki popularnych produktów oraz w jaki sposób komponować posiłki, aby dostarczać sobie odpowiednią ilość składników odżywczych.

Rozmawiamy też o ziołolecznictwie i sprawdzonych domowych sposobach na wsparcie naszego zdrowia. Żaneta dzieli się doświadczeniem z bycia mamą alergika oraz tym jak radzić sobie z alergiami w podróży czy restauracjach.

Instagram Żanety:

https://www.instagram.com/oh.meal/

Zioła do sauny parowej/inhalacji:

W leczeniu i łagodzeniu objawów silnych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

SKŁADNIKI:

W równych proporcjach następujące zioła:

podbiał

rumianek

mięta

szałwia

macierzanka

gałązki świerku

dziurawiec

pączki sosny

+siano

JAK ZROBIĆ I STOSOWAĆ?

Wszystkie zioła, poza sianem, wymieszać w dużej papierowej torbie i przechowywać w suchym miejscu.

W 10l garnku zaparzyć 1,5 kubka ziół, czyli zalać je wodą, dodać 4 garście siana i doprowadzić całość do wrzenia. Gotować na małym ogniu ok 3 h.

Rozebrać się do pasa i usiąść na krześle pod dużym kocem. To potrzebna będzie pomoc drugiej osoby, która będzie trzymać koc nad nami tak, by nie dotykał naszych pleców. Postawić przed sobą stołek, a na nim garnek z ziołami i mieszając w nim dużą drewnianą łyżką, wdychać opary. Mieszanie powoduje, że zioła intensywniej parują. Siedzieć w saunie przez 20 min. Warunkiem jest, ze musi być nam bardzo gorąco, a koc musi być naprawdę duży i przykrywać nas do samej ziemi. Wszystko po to, by nasze ciało miało okazję się porządnie wypocić. Po 20 minutach przechodzimy do łazienki, odkręcamy bardzo zimną wodę i moczymy w niej dłonie, a następnie schładzamy nasze ciało, czyli okładamy się  zimnymi dłońmi od pasa w górę. Następnie ubieramy się w odzież termoaktywną lub piżamę i wchodzimy pod koc na 2 godziny.

Cały proces powtarzamy codziennie przez tydzień, najlepiej wieczorem, przed pójściem spać. W czasie kuracji nie należy wychodzić z domu.

Te zioła można też pić w postaci odwaru.

1 łyżkę ziół zalewamy 1 kubkiem wrzątku i zostawiamy do parzenia na całą noc!

Pijemy rano i wieczorem w trakcie infekcji lub przewlekłych stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

 

Posłuchaj na YouTube:

https://youtu.be/Cvz2VJ9KbN4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *